سیستم‌های ردیاب خودرو متشکل از دو بخش سخت افزار ردیابی و نرم افزار مشاهده موقعیت خودرو می‌باشد. سخت افزارهای ردیابی که به دستگاه‌های GPS معروف شده اند می‌توانند از طریق سیم کارت تعبیه شده در دستگاه، موقعیت جغرافیایی خود را به سرور مرکزی ارسال نمایند. بسیاری از کمپانی ها در حال توسعه و افزدن ردیابی و مکانیابی ماهواره ای هستند که معمولا اطلاعات موقعیتی را از ماهواره های موقعیت یاب GPS دریافت و ارسال می‌کنند.

سیستم های ردیاب خودرو

سیستم های ردیاب خودرو علاوه بر نمایش موقعیت جغرافیایی فعلی خودرو قابلیت های متنوعی همچون تعداد و میزان توقفات، ساعت کلی کارکرد، میزان پیمایش خودرو، یادآوری زمان سرویس و نگهداری خودرو بهمراه گزارش های مختلف مدیریتی را دارا می‌باشد. ردیابی خودرو بیشتر در زمینه‌های جلوگیری از سرقت خودرو، بار یا محموله خودرو حائز اهمیت است. صاحبان مرسوله‌ها بخصوص در حمل و نقل‌های بین المللی دغدغه زیادی برای کنترل مرسوله خود دارند. چه بسا در برخی موارد، زمان رسیدن مرسوله از ارزش مالی آن مهم تر می‌باشد. این در حالی است که در سیستم کنترلی سنتی و در بسیاری از موارد، عملکرد رانندگان غیرقابل مدیریت و بررسی می‌باشد.

زمینه های کاری بسیاری برای تکنولوژی موقعیت یابی بر اساس جی پی اس، در سطوح مختلف وجود دارد مانند OEM، سیستم های یکپارچه (مجتمع)، داده های ارزش افزوده و غیره. خوشبختانه در این تکنولوژی موانع حقوقی جهت گسترش و کاربردهای تجاری مختلف را پیش رو ندارد. البته ممکن است که در برخی موارد خاص مشکلات قانونی و ریسک هایی برای ردیابی خودرو رخ دهد.

دستگاه های ردیابی خودرو

این دستگاه با قابلیت اتصال به شبکه­ های GLONASS/GPS  و GSM  موقعیت و سایر اطلاعات متحرک را دریافت و به مرکز کنترل ارسال می‌نماید. در صورت قطع شدن شبکه موبایل در مناطق خاص، اطلاعات در حافظه داخلی دستگاه ذخیره و با اتصال مجدد به شبکه، کلیه داده ها به مرکز انتقال می‌یابد. از پارامترهای ارزشمند سیستم ردیابی می‌توان به کنترل و اطلاع از محل خودرو در سراسر ایران و جهان، سرعت متحرک، روشن یا خاموش بودن خودرو، باز یا بسته بودن درب خودرو و ورود به مناطق جغرافیایی مشخص شده و یا خروج از آن اشاره نمود.

ابعاد دستگاه بسیار کوچک بوده و این امکان را به صاحبان خودرو می‌دهدکه نصب ردیاب در قسمت های غیر قابل دسترس خودرو امکان‌پذیر باشد. دستگاه با این امکانات، قابلیت کاربرد در موارد زیر را دارا می‌باشد:

  • خودروها و موتورهای شخصی
  • مدیریت ناوگان حمل و نقل ارگانهای دولتی وشرکت های خصوصی
  • شهرداری و سازمان های وابسته
  • خودروهای امدادی و اورژانس
  • شرکت های حمل و نقل داخلی، بین المللی و سازمان راهداری
  • شرکت های پخش، غذایی و دارویی
  • ناوگان حمل کارخانجات

مدیران هوشمند سازمان ها و شرکت ها برای بهینه سازی زمان و هزینه های خود و همچنین کنترل امنیت کارکنان خارج از سازمان، از این سیستم بهره می‌برند. سیستم‌های ردیاب خودرو قابلیت‌های منحصر بفردی بمنظور چگونگی مدیریت کارکردی افراد و خودروهای مرتبط با ناوگان‌های حمل و نقل را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. داشبورد مدیریتی نرم افزار ردیابی شرکت طلوع آرین هوشمند، گزارشات، نمودارها، جداول و نقشه آنلاین حرکت خودرو را به ساده ترین و کاربردی ترین شکل در اختیار مدیران قرار می‌دهد که می‌توانند در تصمیمات راهبردی خود از آن استفاده نمایند.

فهرست