پرینتر سه بعدی فلزات

پرینتر سه بعدی فلزات

در سال ۱۹۸۱ هایدو کداما از موسسه تحقیقات صنعتی شهری ناگویا، گزارش یک سیستم نمونه‌سازی سریع کاربردی با استفاده از فتوپلیمرها را منتشر کرد. مدل جامد چاپ شده به صورت لایه ای ساخته شده بود، که هر کدام به یک برش مقطعی در مدل مربوط می‌شد. در سال ۱۹۸۴ چارلز هال با اختراع استریولیتوگرافی، تاریخ چاپ سه بعدی را دگرگون ساخت. بطور عمده چاپ سه بعدی در زمینه سرگرمی و طراحی و تولید نمونه های یکپارچه مورد استفاده قرار می‌گرفت و پرینت اشیا با ماهیت غیر از پلاستیک مثل آهن بسیار سخت، کند و پر هزینه بود. پرینتر سه بعدی فلزات قابلیت تولید نمونه‌های فلزی دارد که می‎‌تواند در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرد. در حال حاضر، اگرچه استفاده از پرینتر سه بعدی برای تولید قطعات ارزان و آسان گردیده است اما بطور گسترده ای مورد استفاده قرار نگرفته است.

با فراگیر شدن استفاده از چاپگرهای سه بعدی، در کوتاه مدت تولید کنندگان نیازی به نگهداری و انبار محصولات و ماشین آلات بزرگ را ندارند. با استفاده از پرینترهای سه بعدی فلزاتمی‌توان به سادگی یک شی را، مانند جایگزین برای ماشین فرسوده، در صورت نیاز چاپ و تولید کرد. در این شرایط، کارخانجات بزرگ که مجموعه عظیمی از قطعات را تولید می‌کنند، می‌توانند با استفاده از این پرینترها در زمان کمتر، قطعات مطابق با نیاز مشتری را مقرون به صرفه تولید نمایند. با استفاده از پرینتر سه بعدی فلزات می‌توان قطعات سبک‌تر، قوی تر و اشکال پیچیده‌تری ساخت. همچنین با استفاده از این روش می‌توان کنترل دقیق تر ریزساختار فلزات را فراهم ساخت. در سال 2017 محققان آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور اعلام کردند که به روش چاپ سه بعدی برای ساخت قطعات از فولاد ضد زنگ دو برابر قوی تر از استاندارد، دست یافته اند. همچنین در همان سال، شرکت Markforged موفق به ساخت نخستین چاپگر سه بعدی فلزات را با هزینه کمتر از 100،000 دلار شد. این شرکت در ماه دسامبر 2017 اولین ماشین‌های نمونه سازی فلزات خود را به بازار عرضه کرد. این شرکت قصد دارد فروش ماشین‌های بزرگتر طراحی شده برای تولیدی که 100 برابر سریعتر از روش های چاپ قدیمی فلزات است را شروع نماید.

با گسترده شدن استفاده از پرینترهای سه بعدی فلزات، چاپ قطعات فلزی نیز آسان‌تر شده است. Desktop Metal در حال حاضر نرم افزاری را ارائه کرده است، که طرح های آماده برای چاپ سه بعدی را تولید می‌کند. کاربران مشخصات جسمی را که می‌خواهند چاپ شود را به برنامه می‌دهند و نرم افزار یک مدل کامپیوتری مناسب برای چاپ را تولید می‌کند. GE که مدتهاست طرفدار چاپ سه بعدی در محصولات حمل و نقل هوایی خود است. نسخه آزمایشی چاپگر فلزی ارائه شده، به اندازه کافی برای ساخت قطعات بزرگ سریع است. این شرکت قصد دارد فروش چاپگر را در سال 2018 آغاز کند.

پرینتر سه بعدی فلزات
نظر
اشتراک گذاری
ramtin

a
پاسخ دهید