رديابی بين المللی

رديابی بين المللی

با گسترش صادرات و واردات در کشورهاي در حال توسعه، حمل و نقل بين الملل و ترانزيت کالا يکي از دغدغه هاي بازرگاني هر کشوري است. از طرفي با وجود موقعيت جغرافيايي استراتژیک ايران به عنوان کشوري پهناور در خاورميانه، بحث ترانزيت کالا امري حياتي و کليدي محسوب می‌شود. به منظور کنترل و مدیریت خودروهای حمل و نقل بین الملل، وجود ابزارها و سیستم های رديابی بين المللی، امری ضروری و غیر قابل انکار می‌باشد. از طرفي مديريت خودرو ها و کالاهاي ارزشمند در حال جابجايي خارج از مرزها نیز برای شرکت‌های بین المللی به امری مهم مبدل گشته است. چرا که مديريت زماني تحويل کالا از یک سو و تامین امنیت و وقوع حوادث غيرمترقبه از سوي ديگر مي‌تواند توجيه اقتصادي لازم را براي انتخاب ردياب با امکان مديريت خودرو هاي ترانزيت به همراه داشته باشد. در همين راستا و براي پاسخگويي بهتر اين نيازمندي ها، شرکت مهندسی طلوع آرین هوشمند ردیابی‌هایی را پیشنهاد می‌دهد که با ترفندهايي مثل حفظ اطلاعات مسیر خودروها و يا تغییر وضعیت کاربری از طريق شناسايي اپراتور در رومينگ و بهينه سازي داده هاي ارسالي، هزینه هاي مديريت را حتی الامکان بهینه سازی نماید.

ردیابی بین المللی - رومینگ

تنظیم اپراتورهای دستگاه در رديابی بين المللی

دستگاه‌ بر اساس تنظیمات کاربر، بسته­ های حاوی اطلاعات موقعیتی خود را برای ارسال آماده می­‌نماید. این بسته ها از طریق بستر GPRS سیم کارت موجود در داخل دستگاه ارسال می‌شوند. برای این منظور عمل چک کردن اپراتور شناخته شده توسط دستگاه در مناطق مختلف در بازه های زمانی انجام می پذیرد. با توجه به کد دریافتی از اپراتور و شناسایی مشخصه آن شامل MCC یا  Mobile Country Code و MNC یا Mobile Network Code، مشخصه اپراتورهایی که از قبل تعریف شده، مشخص می‌­شود. بر روی دستگاه هاي رديابی بين المللی شرکت طلوع آرين، می‌توان 50 کد مختلف اپراتور معرفی کرد که بر این اساس، دستگاه تشخیص می­‌دهد که در کدام حالت شناسه کد قرار گیرد.

حالت‌های کاری دستگاه های ردیاب

پس از تعریف اپراتورهای دستگاه، نحوه ثبت و ارسال اطلاعات موقعیتی متحرک در حالت‌های کاری مختلف در قالب سه دسته زير تعریف مي‌گردد:

  • حالت Home یا معمول
  • حالت Roaming یا رومینگ
  • حالت Unknown یا نا مشخص

در حالت Home یا کارکرد معمولی، سیم کارت داخل دستگاه ردیاب خودرو در شبکه محلي بوده و بر اساس تعرفه عادي خود کار می‌کند. چنانچه سیم کارت به جایی خارج از شبکه محلي تعريف شده، وارد شود، باتوجه به توافقات و قراردادهای فی ما بین اپراتورها، می‌تواند از اپراتور ميزبان استفاده نماید. البته بهره مندی از خدمات اپراتور ميزبان که به اصلاح Roaming گفته می‌شود با تعرفه های متفاوتی محاسبه می‌شود. دستگاه ردياب خودرو پس از شناسايي کد اپراتور منطقه اي که در آن فعاليت دارد، کد را با ليست داخلي خود مقايسه نموده و در صورتي که با کد شناسایی Home Operator منطبق بود ، دستگاه ردیاب در وضعيت پروفايل تعريف شده ادامه فعاليت خواهد داشت و چنانچه کد شناسایی سیم کارت با یکی از کدهای لیست Roaming Operator همسان باشد، دستگاه در وضعیت Roaming  و با پروفايل رومينگ تعريف شده کار خواهد کرد. چنانچه موقعيت ياب ماهواره اي شبکه اي را شناسايي نکند، به حالت ناشناخته يا Unknown رفته و متناسب با تنظیمات این شرایط کار مي‌نمايد. در هر کدام از حالت‌های گفته شده، این امکان وجود دارد که با توجه به نیاز مشتری ،کارکرد در رومینگ، آنلاین بودن دستگاه و غیره، پارامترهای ارسال اطلاعات یعنی زمان، زاویه چرخش و مسافت طی شده، به طور مجزا تنظیم می‌گردد.

نظر
اشتراک گذاری
ramtin

a
پاسخ دهید