راهنمای انتخاب سیستم ردیابی مناسب

راهنمای انتخاب سیستم ردیابی مناسب

چنانچه برای خودروی خود قصد خرید یک سیستم ردیابی دارید، به شما برای این تصمیم عاقلانه تبریک می‌گوییم. با توجه به افزایش قیمت خودروها، نیاز است تا خودرو علاوه بر سیستم دزدگیر به GPS نیز مجهز گردد. از آنجائیکه دزدگیر ماشین تنها نقش بازدارندگی در سرقت خودرو را دارد، در صورت بروز سرقت، تنها ردیاب خودرو قادر به یافتن محل خودرو است. در این میان انتخاب سیستم ردیابی مناسب نیز حائز اهمیت است. چنانچه قصد خرید سیستم ردیابی خودرو دارید، گزینه های انتخابی فراوانی پیش روی شما وجود دارد. با توجه به ویژگی‌ها و مدل‌های مختلف موجود در بازار، تصمیم‌گیری در مورد انتخاب سیستم ردیابی مناسب که نیازهای شما را به بهترین نحو برآورده نماید؛ کار دشواری است. برای این منظور ابتدا می‌بایست نیاز خود را بدرستی بشناسید و سپس با شناخت انواع سیستم‌های ردیابی و مزایا و معایب هر یک، نسبت به بررسی سوابق فروشنده و خدمات پشتیبانی آن شرکت اطلاعاتی کسب نمایید. در نهایت با توجه به بررسی‌های خود سیستم مورد نظر را انتخاب و خریداری نمایید.

همانطور که اشاره شد انتخاب یک ردیاب مناسب شامل چندین قسمت به شرح ذیل می‌باشد:

1.   تعریف نیازهای شما

2.   انتخاب سخت‌افزار ردیاب مناسب

3.   انتخاب نرم‌افزار ردیابی و مديريت ناوگان

4.   انتخاب شرکت فروشنده و خدمات پشتیبانی

car-service-video.mp4

1. تعریف نیازهای شما

در گام نخست اهداف خود از خرید سیستم ردیابی را تعیین کنید. هدف شما، به تصمیم‌گیری در مورد انتخاب سیستم کمک می‌نماید. آیا سیستم ردیابی را برای حفاظت خودروی خود در مقابل سرقت می‌خواهید؟ آیا می‌خواهید خودروهای سازمان یا شرکت خود را مدیریت کنید؟ با استفاده از اين سيستم قرار است چه هزينه و يا مشکلي در سازمان خود را مرتفع نماييد؟ آیا این سیستم برای کنترل و نظارت بر استفاده فرزندان از خودروی خانواده است؟ به عنوان مثال اگر شرکت شما دارای شبکه تحویل کالا ‌باشد، شما می‌توانید از طریق دستگاه ردیاب برای مشتریان خود این امکان را فراهم سازید تا بتوانند محل دقیق کالای خود را، حین فرآیند تحویل مشاهده نمایند.

2. انتخاب سخت‌افزار ردیاب مناسب

در مورد نحوه عملکرد دستگاه‌های ردیاب تحقیق کنید. دانستن نحوه کارکرد سیستم ردیابی، می‌­تواند در بررسی کلیه جوانب مثبت و منفی انتخاب سخت افزار ردیاب کمک شایانی نماید. شما بايد بتوانيد نقاط ضعف سازمان و يا نياز خود را شناسايي کرده و سخت افزار ردیاب را به گونه اي براي آن نياز خریداری کنيد تا بهترين بهره وري را داشته باشد. برای اين منظور بايد کمي بيشتر در مورد نحوه کارکرد سخت افزار و سيستم ردیاب اطلاع پيدا کنيد.

دستگاه‌های ردیاب بطور کلی از یک قسمت گیرنده سیگنال موقعيتي مثل جي پي اس و يا گلوناس و یک قسمت فرستنده اطلاعات به سرور ردیابی تشکیل شده است. بطور معمول بستر ارتباطي از تکنولوژی شبکه‌های موبایل GSM استفاده مي‌کند. البته مي‌توان از بستر هاي ديگر برد بلند مثل بيسيم‌هاي ديجيتال و آنالوگ و يا برد کوتاه مثل بلوتوث و WiFi و حتي DSRC هم استفاده کرد. ولي اين بسترها به خاطر محدوديت استفاده، بصورت عمومی مورد استفاده قرار نمي‌گيرند. امروزه بيشترين و معروفترين بستري که در دريافت موقعيت هاي مکاني مورد استفاده قرار مي‌گيرد، ماهواره هاي ايالات متحده آمريکا مي‌باشد که ما آن را به عنوان ماهواره های GPS مي‌شناسيم. دستگاه ردیاب براي دریافت موقعیت مکانی خود، نیاز است تا سيگنال‌هاي ارسالي از ماهواره هاي مکانياب را دريافت و تحليل نماید.

لازم است پیش از اقدام برای خرید ردیاب، بودجه خود را تعیین کنید. دستگاه‌های ردیاب با توجه به قابلیت ها، برند و کشور سازنده، شرکت فروشنده و میزان خدمات پشتیبانی قابل ارائه، قیمت‌های متفاوتی دارند. پس قبل از خرید حتماً بودجه مورد نظرتان را تعیین کرده و از خرید دستگاهی که با بودجه شما تطابق ندارد، خودداری نمایید. اگر پیش از خرید خوب تحقیق نکنید ممکن است، هزینه زیادی صرف سيستم ردیاب نمایید ولي کارايي لازم را براي شما نداشته است. به عنوان مثال دستگاه‌های ردیاب با توجه به روش ارسال اطلاعات موقعیتی متحرک یعنی استفاده از پیامک و یا اینترنت در میزان مصرف شارژ سیم کارت متفاوت هستند. علاوه بر این، میزان آنلاین بودن یک دستگاه ردیاب، دقت، سادگی و کاربرپسند بودن نرم‌افزار ردیابی با هزینه ارتباط مستقیم دارد.

3. انتخاب نرم‌افزار ردیابی و مديريت ناوگان

انتخاب سیستم ردیابی مناسب بدون بررسی قابلیت نرم افزار ردیابی متناسب با سخت افزار تکمیل نمی‌شود. دستگاه های ردیابی با امکان ارسال اطلاعات موقعیتی متحرک ها به سرور مرکزی، قابلیت ذخیره سازی موقعیت لحظه ای خودرو را فراهم می‌سازند. در کنار سخت افزار مناسب لازم است تا موقعیت خودروها از طریق نرم افزار نیز مشاهده و قابل بررسی باشد. مهمترین نکته در انتخاب نرم افزار ردیابی و مدیریت ناوگان، امکان مشاهده لحظه ای خودرو بدون نیاز به بارگذاری مداوم نرم افزار می‌باشد. از نکات قابل تامل در انتخاب نرم افزار مناسب، قابلیت استفاده از سیستم تحت وب با امکان مشاهده بر روی موبایل و هر دیوایس مشابهی است. شرکت طلوع آرین هوشمند با بهره گیری از تجربه و بررسی قابلیت های نرم افزارهای داخلی و خارجی در حوزه مدیریت ناوگان حمل و نقل، امکان استفاده از نرم افزار ردیابی آریانا را برای مشتریان عزیز خود فراهم ساخته است.

4. انتخاب شرکت فروشنده و خدمات پشتیبانی

با توجه به واردات دستگاه های جی پی اس، ارائه دهنده خدمات پشتیبانی از جایگاه ویژه ای برخوردار است. کیفیت سخت افزار ردیاب و لزوم بروزرسانی دستگاه ها این الزام را ایجاد می‌کند که شرکت ارائه دهنده خدمات، دانش کافی از نحوه ارائه پشتیبانی به مشتریان خود را داشته باشد. انتخاب برند معتبر و شرکت خدمات پشتیبانی با سابقه، اطمینان از انتخاب سیستم ردیابی مناسب را دو چندان می‌کند. شرکت طلوع آرین هوشمند با آموزش تخصصی تیم پشتیبانی خود و کسب تجربه بیش از 11 سال در ارائه خدمات و محصولات ردیابی، در تمام ساعات شبانه روز آماده خدمت رسانی به مشتریان ویژه خود می‌باشد.

نظر
اشتراک گذاری
ramtin

a
پاسخ دهید