انتخاب بهترین ردیاب خودرو

انتخاب بهترین ردیاب خودرو

همانطور که می‌دانید دستگاه‌های ردیاب دارای قابلیت‌ها و ویژگی‌های متفاوتی هستند. برای انتخاب بهترین ردیاب خودرو می‌بایست نیازها و قابلیت های خودرو بدرستی شناخته شوند. چه بسا ممکن است دستگاه های جی پی اس با امکانات زیاد و بالطبع قیمت بالاتری از طرف فروشندگان پیشنهاد گردد. اما چنانچه بستر استفاده از این امکانات فراهم نباشد، خرید مناسبی انجام نشده است. بطور مثال دستگاه موقعیت یاب با قابلیت خواندن دیتای CAN، انتخاب مناسبی برای خودروهای سواری شخصی نمی‌باشد. همینطور استفاده از دستگاه های ردیاب با حداقل تعداد ورودی، مناسب کانتیرنرهای حمل مواد غذایی نیستند چرا که برای کنترل رطوبت، دما، وزن و سایر پارامترها نیاز به بیش از یک ورودی های دیجیتال و آنالوگ است. در ادامه به بررسی پارامترهای انتخاب ردیاب خودرو مناسب می‌پردازیم.

بهترین دستگاه ردیاب
  • ردیابی آنلاين یا نمایش بدون تاخیر موقعیت

از آنجائیکه مهمترین هدف از تجهیز ناوگان حمل و نقل به دستگاه ردیاب، نظارت و مديريت لحظه اي خودروها می‌باشد، نمایش بدون تاخیر خودروها در سامانه های ردیابی، اولین و مهم‌ترین ویژگی است که می‌بایست به آن توجه کرد. فارغ از دلیل خرید دستگاه جی پی اس، بایستی تمامی دستگاه ها این ویژگی را داشته باشند. ردیابی آنلاين متحرک به معنی شناسایی و موقعیت یابی مکاني خودرو دقیقاً در زمان حال حاضر می‌باشد. این ویژگی مهمترین پارامتر در انتخاب بهترین ردیاب خودرو بشمار می‌رود. عوامل مؤثر در ارسال لحظه ای اطلاعات، ماژول هاي GPS و GSM، تنظيمات صحیح دستگاه، قدرت پردازش دستگاه، سيم کارت و ميزان پوشش دهي شبکه موبايل، قدرت پردازش سرور مديريت ناوگان و اينترنت می‌باشد. آنچه در بخش سخت افزار ردياب مهم است، مدت زمانی است که صرف می‌شود تا ماژول GPS دستگاه با ماهواره‌های GPS/GLONASS ارتباط برقرار ‌کند که به اصطلاحات Hot, Warm and Cold Start time شناخته می‌شود. با برقراری ارتباط و تعیین موقعیت متحرک، پردازشگر بايد تحليل هاي لازم را در کوتاهترين زمان ممکن انجام داده و ديتاها از طريق ماژول GSM به سرور ردیابی ارسال گردند. در اين فرايند، برقراري ارتباط مستمر دستگاه با شبکه‌های موبایل، از نکات قابل تأملي است که از طريق قدرت پردازش دستگاه ردياب مي‌توان به آن دست يافت.

  • تنظیم دستگاه از راه دور

يکي از پارامترهايي که هزينه مديريت ناوگان را به حداقل مي‌رساند، قابلیت بروز رساني تنظيمات و يا Firmware دستگاه از راه دور است. از آنجائیکه دستگاه های جی پی اس مشخصه های مختلفی دارند و بایستی همه موارد، متناسب با نیاز کاربر تنظیم شود و یا تغییر نماید، این تغییرات در صورت نصب دستگاه درون خودرو بسیار دشوار و زمانبر خواهد بود. در سخت افزار انتخابی دقت شود که قابلیت تغییر پارامترهای تنظيمي از راه دور و از بستر GPRS و یا SMS فراهم گردد. بدین ترتیب جهت ارتقاء فريم وير دستگاه‌ها و یا تغییر تنظیمات، نیازی به حضور فیزیکی نبوده و این عملیات به سادگی و از راه دور امکان‌پذیر می‌باشد. این مورد مي‌تواند به عنوان يکي از پارامترهاي کليدي در کاهش هزينه های نگهداري و یا تعمیر سيستم مطرح گردد. همچنین در مواقع لزوم باید این امکان وجود داشته باشد که برخی از پارامترهای دستگاه از طریق ارسال پیامک‌های دستوری یا Command تغییر یابد.

  • ارسال اطلاعات به سرور از بستر GPRS و SMS

با توجه به اینکه پس از دریافت موقعیت متحرک از ماهواره‌های GPS می‌بایست این اطلاعات به سرور ردیابی منتقل شود و تا بتوان موقعیت متحرک خود را به صورت آنلاین مشاهده نمود. می‌بایست دستگاه در بستری امن این اطلاعات را به سرور ارسال نماید. برای این منظور دستگاه‌ها از دو روش کلي ارسال اطلاعات استفاده می‌کنند:

– ارسال اطلاعات از طریق پیامک یا SMS

در این روش دستگاه می‌تواند اطلاعات موقعیتی خودرو را از طریق پیامک به سرور ارسال نماید. در مواردي این امکان فراهم است که چندین موقعیت با هم و در یک پیامک نیز ارسال گردد. به این نکته دقت شود که هزینه روش پيامکي، بسیار بالا مي‌باشد و در موارد خاص نظیر استفاده از دستگاه ردياب به عنوان مکانيابی کاربرد دارد.

– ارسال اطلاعات از طریق شبکه Data سيم کارت

در این روش دستگاه‌ با توجه به تنظیمات انجام شده موقعیت‌های متحرک را از طریق بستر اینترنت به سرورهاي رديابي ارسال می‌نماید و داده ها پس از تحليل در مرکز داده ثبت می‌گردند. یکی دیگر از پارامترهای انتخاب بهترین ردیاب خودرو امکان پشتیبانی از روش ارسال اطلاعات از طریق بستر اینترنت می‌باشد. چنانچه دستگاه جی پی اس از بستر شبکه براي ارسال داده هاي خود استفاده نمايد، مي‌تواند از دو پروتکل TCP و يا UDP بهره بگيرد. عوامل متفاوتی در انتخاب روش ارسال اطلاعات دخیل هستند. این عوامل بایستی از طریق کارشناسان خبره بررسی و تنظیمات بر روی سخت افزار اعمال گردد.

  • پارامترهای ثبت موقعيت مکانی

یکی از ویژگی های مهم دستگاه های ردیاب طلوع آرین هوشمند، قابلیت تنظیم دستگاه بر اساس سه پارامتر زمان، مسافت و زاويه گردش خودرو می‌باشد. این امکان موجب می‌گردد که مسیر حرکتی متحرک به صورت دقیق و با کمترین پرش بر روی نقشه قابل مشاهده باشد. اکثر دستگاه‌های ارزان قیمت و یا برندهای متفرقه موجود در بازار، موقعیت یابی را تنها بر اساس پارامتر زمان انجام می‌دهند و این امر موجب می­‌شود حرکتهاي درون شهري و يا فواصل زماني کم به طور مثال گردش خودرو به دور میدان به خوبی و با دقت مشخص نباشد. از اين رو زاویه چرخش متحرک در مسير خود پارامتر مهمی علي الخصوص در حرکتهاي درون شهري مي‌باشد. دستگاه باید بتواند تغييرات در زاويه حرکتی را، تشخيص و اين تغييرات را ذخيره نماید. اين پارامتر با توجه به کارکرد درون شهري خودروها و چرخش‌های متعدد در کوچه‌ها نقش مهمی در ثبت دقیقتر اطلاعات موقعیتی متحرک‌ها دارد.

  • حافظه داخلی

این امکان وجود دارد که متحرک مجهز به جی پی اس، در منطقه ای قرار گیرد که امکان برقراری ارتباط با سرور در بستر موبایل فراهم نباشد. بنابراین دستگاه می‌بایست دارای حافظه داخلی باشد تا در زمان بروز مشکل برقراری ارتباط با سرور، بتواند اطلاعات را ذخیره نماید. به محض برقراری ارتباط، این اطلاعات از طریق GPRS به سرور ارسال می‌گردد. بنابراین تحت هر شرایطی اطلاعات دستگاه از بین نخواهد رفت. با توجه به مدل‌های مختلف دستگاه‌ها، مقدار حافظه نیز متفاوت می‌باشد. بنابراین فضای مربوط به ذخیره سازی رکوردهای موقعیتی نیز متفاوت می‌باشد. در برخی از دستگاه‌ها حتی این امکان وجود دارد تا از کارت حافظه خارجی علاوه بر حافظه داخلی دستگاه استفاده گردد. به طور مثال خودروهایی که اغلب در مناطق با آنت دهی نامناسب کار می‌کنند، می بایست حتماً از دستگاهی استفاده نمود که حافظه آن قادر به ذخیره اطلاعات موقعیتی متحرک در مدت استقرار در منطقه باشد.

نظر
اشتراک گذاری
ramtin

a
پاسخ دهید