با توجه به اهمیت حمل و نقل در دنیای امروزی و احساس نیاز به استفاده از سامانه های مدیریت ناوگان، مقوله مدیریت و بهینه سازی زمان و هزینه در این صنعت از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. راهکار مدیریت هوشمند ناوگان حمل و نقل، استفاده از سامانه های نرم افزاری در کنار بهره‌گیری از تجهیزات سخت ‌افزاری مناسب این صنعت تعریف شده است. اصلی ترین سخت افزار مورد نیاز این مبحث، دستگاه‌های ردیاب می‌باشند.

مدیریت ناوگان حمل و نقل به متولیان خود این امکان را فراهم می‌سازد تا بتوانند میزان هزینه‌های خود را بهینه نمایند. این هزینه ها را می‌توان به دو دسته هزینه های عمومی و هزینه‌های تحمیلی تقسیم نمود که هر کدام دغدغه های خاصی به صاحبان صنایع وارد می‌نمایند. هزینه های عمومی نظیر هزینه مصرف سوخت، استهلاک و نگهداری خودرو و حقوق و دستمزد کارکنان می‌باشد. از هزینه های تحمیلی می‌توان به هزینه سرقت، تصادف، سهل انگاری و تاخیر راننده اشاره نمود. تجهیز و مدیریت ناوگان حمل و نقل از هر دو منظر راهکار مناسبی برای سازمان ها، شرکت ها و موسسات حمل و نقل ارائه نموده است.

سامانه مدیریت ناوگان حمل و نقل

اهداف سامانه های مدیریت ناوگان حمل و نقل

این اهداف در چند بخش کلی اثربخش هستند: ۱- مدیریت هزینه ها ۲- افزایش راندمان کاری ۳- ایمنی و نگهداری

مدیریت هزینه های ناوگان حمل و نقل

هزینه سوخت اصلی ترین بخش هزینه های ناوگان حمل و نقل بشمار می‌رود. با توجه به اهمیت مصرف سوخت و قیمت آن، مدیریت مصرف سوخت در صنعت حمل و نقل از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با استفاده از امکانات سامانه های مدیریت ناوگان حمل و نقل و تجهیزات جانبی مرتبط با دستگاه های ردیاب می‌توان بدرستی مصرف سوخت را بهینه نمود. با استفاده از انواع سنسور سوخت و بهره‌گیری از قابلیت اتصال آن به دستگاه های GPS، نه تنها در مصرف سوخت می توان صرفه جویی نمود، بلکه می‌توان قدم بزرگی در کاهش آلودگی هوا برداشت.

افزایش راندمان کاری در ناوگان حمل و نقل

از قابلیت های مهم دستگاه های ردیاب ماشین، می‌توان به امکانات بررسی عملکرد رانندگان اشاره نمود. مدت زمان کارکرد خودرو، میزان توقف، تعداد توقف، مسیرهای تردد، تعداد ترمزهای ناگهانی از مواردی است برای مباحث مدیریت و بهبود عملکرد کارکنان کاربرد دارد.

ایمنی و نگهداری ناوگان

برای دارندگان و صاحبان ناوگان حمل و نقل علاوه بر مسائل مدیریت هزینه، ایمنی و نگهداشت ناوگان نیز حائز اهمیت است. از آنجائیکه سلامت جامعه در گرو سلامت افراد جامعه است و با توجه به آمار بالای تصادفات جاده‌ای، حفظ ایمنی جاده‌ها اهمیت بالایی دارد. به عنوان مثال سرعت غیرمجاز و گردش ناگهانی و شدید، نه تنها باعث ایجاد استهلاک خودرو می‌شود بلکه رفتار غیر ایمنی از سمت راننده خودرو محسوب می‌شود. با تجهیز ناوگان به دستگاه های ردیاب می‌توان تمامی پارامترهای کنترلی و مدیریتی ناوگان حمل و نقل را در اختیار داشت تا در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا بروز هرگونه مشکل برای خودرو و یا راننده هرچه سریعتر به آن رسیدگی و یا اطلاع رسانی نمود.

بررسی راهکارهای نرم افزار ردیابی

مسلما مدیریت هوشمندانه ناوگان حمل و نقل بدون جمع آوری، استخراج و تحلیل داده های سیستم امکانپذیر نخواهد بود. با استفاده از نرم افزارهای ردیابی امکان جمع آوری و ذخیره اطلاعات موقعیتی فراهم می‌گردد. یکی از مهمترین ویژگی های نرم افزار ردیابی آریانا که کمتر نرم افزاری آن را پشتیبانی می‌کند، امکان افزودن هر برند دستگاه GPS مورد درخواست مشتری به نرم افزار می‌باشد. همراه با قابلیت های وسیع مدیریتی، این امکان را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد که می‌توانند بدون اجبار به خرید برند خاص، هر مدل قابل تعریف در سیستم را به نرم افزار اضافه نمایند. جهت مشاهده قابلیت ها و امکانات نرم افزار ردیابی آریانا می‌توانید از این لینک استفاده کنید.

فهرست