1. خانه
  2. gps
  3. انتخاب بهترین ردیاب خودرو

انتخاب بهترین ردیاب خودرو

بدون دیدگاه
gps

همانطور که می‌دانید دستگاه‌های ردیاب دارای قابلیت‌ها و ویژگی‌های متفاوتی هستند. برای انتخاب بهترین ردیاب خودرو می‌بایست نیازها و قابلیت های خودرو بدرستی شناخته شوند. چه بسا ممکن است دستگاه های جی پی اس با امکانات زیاد و بالطبع قیمت بالاتری از طرف فروشندگان پیشنهاد گردد. اما چنانچه بستر استفاده از این امکانات فراهم نباشد، خرید مناسبی انجام نشده است. بطور مثال دستگاه موقعیت یاب با قابلیت خواندن دیتای CAN، انتخاب مناسبی برای خودروهای سواری شخصی نمی‌باشد. همینطور استفاده از دستگاه های ردیاب با حداقل تعداد ورودی، مناسب کانتیرنرهای حمل مواد غذایی نیستند چرا که برای کنترل رطوبت، دما، وزن و سایر پارامترها نیاز به بیش از یک ورودی های دیجیتال و آنالوگ است. در ادامه به بررسی پارامترهای انتخاب ردیاب خودرو مناسب می‌پردازیم.

بهترین دستگاه ردیاب
  • ردیابی آنلاین یا نمایش بدون تاخیر موقعیت

از آنجائیکه مهمترین هدف از تجهیز ناوگان حمل و نقل به دستگاه ردیاب، نظارت و مدیریت لحظه ای خودروها می‌باشد، نمایش بدون تاخیر خودروها در سامانه های ردیابی، اولین و مهم‌ترین ویژگی است که می‌بایست به آن توجه کرد. فارغ از دلیل خرید دستگاه جی پی اس، بایستی تمامی دستگاه ها این ویژگی را داشته باشند. ردیابی آنلاین متحرک به معنی شناسایی و موقعیت یابی مکانی خودرو دقیقاً در زمان حال حاضر می‌باشد. این ویژگی مهمترین پارامتر در انتخاب بهترین ردیاب خودرو بشمار می‌رود. عوامل مؤثر در ارسال لحظه ای اطلاعات، ماژول های GPS و GSM، تنظیمات صحیح دستگاه، قدرت پردازش دستگاه، سیم کارت و میزان پوشش دهی شبکه موبایل، قدرت پردازش سرور مدیریت ناوگان و اینترنت می‌باشد. آنچه در بخش سخت افزار ردیاب مهم است، مدت زمانی است که صرف می‌شود تا ماژول GPS دستگاه با ماهواره‌های GPS/GLONASS ارتباط برقرار ‌کند که به اصطلاحات Hot, Warm and Cold Start time شناخته می‌شود. با برقراری ارتباط و تعیین موقعیت متحرک، پردازشگر باید تحلیل های لازم را در کوتاهترین زمان ممکن انجام داده و دیتاها از طریق ماژول GSM به سرور ردیابی ارسال گردند. در این فرایند، برقراری ارتباط مستمر دستگاه با شبکه‌های موبایل، از نکات قابل تأملی است که از طریق قدرت پردازش دستگاه ردیاب می‌توان به آن دست یافت.

  • تنظیم دستگاه از راه دور

یکی از پارامترهایی که هزینه مدیریت ناوگان را به حداقل می‌رساند، قابلیت بروز رسانی تنظیمات و یا Firmware دستگاه از راه دور است. از آنجائیکه دستگاه های جی پی اس مشخصه های مختلفی دارند و بایستی همه موارد، متناسب با نیاز کاربر تنظیم شود و یا تغییر نماید، این تغییرات در صورت نصب دستگاه درون خودرو بسیار دشوار و زمانبر خواهد بود. در سخت افزار انتخابی دقت شود که قابلیت تغییر پارامترهای تنظیمی از راه دور و از بستر GPRS و یا SMS فراهم گردد. بدین ترتیب جهت ارتقاء فریم ویر دستگاه‌ها و یا تغییر تنظیمات، نیازی به حضور فیزیکی نبوده و این عملیات به سادگی و از راه دور امکان‌پذیر می‌باشد. این مورد می‌تواند به عنوان یکی از پارامترهای کلیدی در کاهش هزینه های نگهداری و یا تعمیر سیستم مطرح گردد. همچنین در مواقع لزوم باید این امکان وجود داشته باشد که برخی از پارامترهای دستگاه از طریق ارسال پیامک‌های دستوری یا Command تغییر یابد.

  • ارسال اطلاعات به سرور از بستر GPRS و SMS

با توجه به اینکه پس از دریافت موقعیت متحرک از ماهواره‌های GPS می‌بایست این اطلاعات به سرور ردیابی منتقل شود و تا بتوان موقعیت متحرک خود را به صورت آنلاین مشاهده نمود. می‌بایست دستگاه در بستری امن این اطلاعات را به سرور ارسال نماید. برای این منظور دستگاه‌ها از دو روش کلی ارسال اطلاعات استفاده می‌کنند:

– ارسال اطلاعات از طریق پیامک یا SMS

در این روش دستگاه می‌تواند اطلاعات موقعیتی خودرو را از طریق پیامک به سرور ارسال نماید. در مواردی این امکان فراهم است که چندین موقعیت با هم و در یک پیامک نیز ارسال گردد. به این نکته دقت شود که هزینه روش پیامکی، بسیار بالا می‌باشد و در موارد خاص نظیر استفاده از دستگاه ردیاب به عنوان مکانیابی کاربرد دارد.

– ارسال اطلاعات از طریق شبکه Data سیم کارت

در این روش دستگاه‌ با توجه به تنظیمات انجام شده موقعیت‌های متحرک را از طریق بستر اینترنت به سرورهای ردیابی ارسال می‌نماید و داده ها پس از تحلیل در مرکز داده ثبت می‌گردند. یکی دیگر از پارامترهای انتخاب بهترین ردیاب خودرو امکان پشتیبانی از روش ارسال اطلاعات از طریق بستر اینترنت می‌باشد. چنانچه دستگاه جی پی اس از بستر شبکه برای ارسال داده های خود استفاده نماید، می‌تواند از دو پروتکل TCP و یا UDP بهره بگیرد. عوامل متفاوتی در انتخاب روش ارسال اطلاعات دخیل هستند. این عوامل بایستی از طریق کارشناسان خبره بررسی و تنظیمات بر روی سخت افزار اعمال گردد.

  • پارامترهای ثبت موقعیت مکانی

یکی از ویژگی های مهم دستگاه های ردیاب طلوع آرین هوشمند، قابلیت تنظیم دستگاه بر اساس سه پارامتر زمان، مسافت و زاویه گردش خودرو می‌باشد. این امکان موجب می‌گردد که مسیر حرکتی متحرک به صورت دقیق و با کمترین پرش بر روی نقشه قابل مشاهده باشد. اکثر دستگاه‌های ارزان قیمت و یا برندهای متفرقه موجود در بازار، موقعیت یابی را تنها بر اساس پارامتر زمان انجام می‌دهند و این امر موجب می­‌شود حرکتهای درون شهری و یا فواصل زمانی کم به طور مثال گردش خودرو به دور میدان به خوبی و با دقت مشخص نباشد. از این رو زاویه چرخش متحرک در مسیر خود پارامتر مهمی علی الخصوص در حرکتهای درون شهری می‌باشد. دستگاه باید بتواند تغییرات در زاویه حرکتی را، تشخیص و این تغییرات را ذخیره نماید. این پارامتر با توجه به کارکرد درون شهری خودروها و چرخش‌های متعدد در کوچه‌ها نقش مهمی در ثبت دقیقتر اطلاعات موقعیتی متحرک‌ها دارد.

  • حافظه داخلی

این امکان وجود دارد که متحرک مجهز به جی پی اس، در منطقه ای قرار گیرد که امکان برقراری ارتباط با سرور در بستر موبایل فراهم نباشد. بنابراین دستگاه می‌بایست دارای حافظه داخلی باشد تا در زمان بروز مشکل برقراری ارتباط با سرور، بتواند اطلاعات را ذخیره نماید. به محض برقراری ارتباط، این اطلاعات از طریق GPRS به سرور ارسال می‌گردد. بنابراین تحت هر شرایطی اطلاعات دستگاه از بین نخواهد رفت. با توجه به مدل‌های مختلف دستگاه‌ها، مقدار حافظه نیز متفاوت می‌باشد. بنابراین فضای مربوط به ذخیره سازی رکوردهای موقعیتی نیز متفاوت می‌باشد. در برخی از دستگاه‌ها حتی این امکان وجود دارد تا از کارت حافظه خارجی علاوه بر حافظه داخلی دستگاه استفاده گردد. به طور مثال خودروهایی که اغلب در مناطق با آنت دهی نامناسب کار می‌کنند، می بایست حتماً از دستگاهی استفاده نمود که حافظه آن قادر به ذخیره اطلاعات موقعیتی متحرک در مدت استقرار در منطقه باشد.

نوشته قبلی
ارتباط CAN در ردیاب خودرو
نوشته بعدی
Sleep Mode در ردیاب خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست